Spring 2019 Final Reviews

Posted By: 

 

 

From Thursday, May 2nd through Tuesday, May 21st, undergraduate and M.Arch students present their work in the final reviews for the following classes.

 

Monday, May 6th

ARC 502 Final Reviews

Dean Mónica Ponce de León and Professor Cameron Wu

Guest Critics: Iman Fayyad, Michael Meredith, Mitch McEwen, Robert Levit, and Elisa Silva

9:00am-5:00pm, South Gallery; Second Floor Gallery

 

ARC 206 Final Reviews

Professor John Hartmann

Guest Critics: Laura Giraudo, Tak Cheung, Lucky DeBellevue

1:30pm-4:20pm, N-107

 

Tuesday, May 7th

ARC 506A Final Reviews

Professor Kunlé Adeyemi

Guest Critics: Mariam Kamara, Patricia Anahory, Elisa Silva, and Hayley Eber

11:00am-5:00pm, South Gallery

 

Wednesday, May 8th

ARC 351 Final Reviews

Professors Jesse Reiser and Stefana Parascho

Guest Critics: Nanako Umemoto, Florencia Pita, Jackilin Hah Bloom, Hernan Diaz Alonso, and Andrew Holder

10:00am-2:00pm, ECL

 

ARC 506B Final Reviews

Professors Florencia Pita and Jackilin Hah Bloom

Guest Critics: Mónica Ponce de León, Sylvia Lavin, Hernan Diaz Alonso, Jesse Reiser, Alejandro Zaera Polo, Carlos Zedillo, Elisa Silva, Miroslava Brooks, Kutan Ayata, Marshall Brown, Michael Meredith, and Lucia Allais 

2:00pm-6:30pm, South Gallery

 

Thursday, May 9th

ARC 504 Final Reviews

Professor Alejandro Zaera-Polo

Guest Critics: Mitchell Joachim, Cristina Goberna, Lluis Ortega, Mitch McEwen, Stefana Parascho, Forrest Meggers, Alain Kornhauser, Claire Lyster, and Jeff Anderson

10:00am-5:00pm, N-107

 

Monday, May 20th

ARC 508A Final Reviews

Professors Elizabeth Diller, Sylvia Lavin, and Parsa Khalili

Guest Critics: Sean Anderson, Anna Neimark, Kimberli Meyer, Nicholas de Monchaux, José Aragüez, Francesco Garutti, Julian Rose, Mark Wasiuta, Sunil Bald, and David Erdman

10:00am-5:00pm, North Gallery and South Gallery

 

Tuesday, May 21st

ARC 508A Final Reviews

Professors Elizabeth Diller, Sylvia Lavin, and Parsa Khalili

Guest Critics: Sean Anderson, Anna Neimark, Kimberli Meyer, Nicholas de Monchaux, José Aragüez, Francesco Garutti, Julian Rose, Mark Wasiuta, Sunil Bald, and David Erdman

10:00am-5:00pm, North Gallery and South Gallery